2018 UDO Winners

NATIONAL STREET DANCE CHAMPIONSHIPS

RESULTS

CREWS  –  GOLDEN DIVISION
1ST  –  B.W.A
2ND –  A2D MAMAS

CREWS  –  OVER 18
1ST  –  KSTAR PROSPECTS
2ND –  DE.3
3RD –  A2D OPEN
4TH –  ALLIANCE
5TH –  PANTHEON OPEN

CREWS  –  UNDER 18
1ST  –  LIL’ FLAVAS
2ND –  DANCERS EDGE DYNAMITE
3RD –  BABYSTEPS VARSITY
4TH –  ROGUE 175
5TH –  A2D VARSITY

CREWS  –  UNDER 15
1ST  –  KSTAR GEN 2
2ND –  THE ROYAL LINE
3RD –  A2D YOUNG GUNZ
4TH –  PANTHEON YOUNG GUNZ
5TH –  NU FLAVA CREW

CREWS  –  UNDER 12
1ST  –  KSTAR GEN 3
2ND –  MINI TITANS
3RD – A2D JUNIORS
4TH – PANTHEON JUNIORS
5TH – NEW KIDS ON THE BLOCK

CREWS  –  UNDER 10
1ST  –  IVE LEAGUE

CREWS  –  UNDER 9
1ST  –  BABYSTEPS MINIMITES

CREWS  –  UNDER 8
1ST  –  TI-10s
2ND – TIC TAC TOE

SOLOS –  OVER 18
1ST  – SHANNON PHILP

SOLOS –  UNDER 18
1ST  – FADIA ERTURK
2ND – JARYD BENNETT
3RD – ALINA

SOLOS –  UNDER 15
1ST  –  TAMEKA PAYET
2ND –  NIKA BASARI
3RD –  ISAAC SUCKLING

SOLOS-  UNDER 12
1ST  –  NAZLI IRGAT

SOLOS –  UNDER 10
1ST  –  HEANEN SMITH
2ND –  DANIELLA PERIC

DUOS-  UNDER 18
1ST  –  PHOENIX – ALANA ZERAFA & MIA COSTA

DUOS –  UNDER 15
1ST  –  A2D SISTERHOOD – SOPHIE XERRI & CAITLYN KIPPEN
2ND –  NU FLAVA CREW – ELLA CAMPBELL & DYLAN DANDIE
3RD –  KITnKAT – KEELA MOLONEY-SMITH & KAITLYN GUST

 

AWARDS

BEST PRESENTATION  –  KSTAR G3
MOST ENTERTAINING  – B.W.A
MOST INSPIRATIONAL  –  NU FLAVA CREW
FAVORITE MALE DANCER  –  SAMUEL VANTINI  from STEPRONIK YOUNG GUNZ
FAVORITE FEMALE DANCER  –  MAYA MEDENI from IVY LEAGUE

2017 UDO Winners

NATIONAL STREET DANCE CHAMPIONSHIPS

RESULTS

CREWS  –  GOLDEN DIVISION      
1st   –  B.W.A
2nd  – MUMMYSTEPS

CREWS  –  OVER 18    
1st   –  THE DEBUTANTE
2nd  – KSTAR PROSPECTS
3rd  –  A2D OPEN
4th  –  TDC
5th  –  DANCERS EDGE DE3

CREWS  –  UNDER 18   
1st   –  DANCERS EDGE DELTA
2nd  – DANCERS EDGE DYNAMITE
3rd  –  KSTAR VARSITY
4th  –  SCAPEIZM
5th  –  BABYSTEPS VARSITY

CREWS  –  UNDER 15     
1st   –  KSTAR GEN 2
2nd  – DANCESCAPE
3rd  –  THE ROYAL LINE
4th  –  NU FLAVA CREW
5th  –  PANTHEON YOUNG GUNZ

CREWS  –  UNDER 12   
1st   –  KSTAR GEN 3
2nd  – A2D JUNIORS
3rd  –  BABYSTEPS JUNIORS
4th  –  TDC JUNIORS
5th  –  SCAPEDAFIED

CREWS  –  UNDER 10 
1st   –  A2D JUNIORS
2nd  – BABYSTEPS MINIMITES

SOLOS  –  UNDER 18     
1st   –  FADIA ERTURK
2nd  – ALEXANDRA DODGE
3rd  –  CHELSEA BOYER

SOLOS  –  UNDER 15     
1st   –  JEMMA GONZALEZ
2nd  – ZAHLI KELSON
3rd  –  LIV BURGESS

SOLOS  –  UNDER 12     
1st   –  NIKA BASARI
2nd  – HEANEN SMITH
3rd  –  MENNAH ABDULLAH

DUOS  –  OVER 18 
1st  – MIRROR IMAGE  – DEANNA & CLAUDIA

DUOS  –  UNDER 18      
1st   –  KSTAR – NONOY & MIKEE
2nd  – TIDE – ALICIA & TIFFANY

DUOS  –  UNDER 15 
1st   –  MOB 88 – ZAHLI & ISAAC
2nd  –  PANTHEON YOUNG GUNZ  –  ABBEY & POPPY

DUOS  –  UNDER 12  
1st   –  TWO DIGITZ – ALESSIA & SIENNA
2nd  –  XPLOSIVE ORIGINALS  –  ISSY & MILLI
3rd  –  XPLOSIVE ORIGINALS  –  MIKI & GEO

AWARDS 
BEST PRESENTATION  –  DANCERS EDGE DYNAMITE
MOST ENTERTAINING  – KSTAR – B.W.A
MOST INSPIRATIONAL  –  THE DEBUTANTE
FAVORITE MALE DANCER  –  CARLO POWELL from ASPIRE DRACO
FAVORITE FEMALE DANCER  –  ANGELE WONG from THE DEBUTANTE

 

2016 UDO Winners

NATIONAL STREET DANCE CHAMPIONSHIPS

RESULTS

CREWS  –  OVER 18
1
ST    KSSTAR PROSPECTS
2
ND  A2D OPEN
3
RD  SKAF
4TH –  PROVOKATIV
5TH –  THE KODE

CREWS  –  UNDER 18
1ST  –  LIL FLAVAS
2ND –  SCAPEIZM
3RD –  BKODE VARSITY
4TH –  A2D VARSITY
5TH –  TDC VARSITY

CREWS  –  UNDER 14
1ST  –  KSTAR GEN II
2ND –  TDC JUNIORS
3RD –  NuFLAVA CREW
4TH –  A2D JUNIORS
5TH –  PANTHEON JUNIORS
5TH –  BABYSTEPS JUNIOR

SOLOS-  OVER 18
1
ST    LUKE MAGGOTT
2
ND  JAY DELAMERE
3
RD  CHEYENNE TAHANA

SOLOS-  UNDER 18
1
ST    ALEXANDRA DODGE
2
ND  SERENA MEZZADRA
3
RD  JESSICA POLITES

SOLOS-  UNDER 14
1
ST    JARYD BENNETT
2ND –  GEMMA GONZALES
3RD  DAMIAN CHAN

DUOS-  OVER 18
1ST  –  BKODE – THE GARAFALOS
2ND –  SKAF – MIRROR IMAGE
3RD–  KINGDOM CULTURE – DEANNA & TONI

DUOS-  UNDER 18
1ST    KSTAR PROSPECTS – ASHKNEE & GINGER
2ND –  DANCER’S EDGE DYNAMITE – COLEMAN & ENGEL
3RD –  D-WORKS – TIA & ISABEL

DUOS-  UNDER 14
1ST    DANCER’S EDGE DIVAS – CAMERON & ELISHA
2ND –  D-WORKS – EMILY & DARCY
3RD  D-WORKS – ZOE & KIRAH

AWARDS

BEST PRESENTATION  –  BKODE VARSITY
MOST ENTERTAINING 
KSTAR PROSPECTS – ASHKNEE & GINGER
MOST INSPIRATIONAL
  –  BABYSTEPS MINI MITES
FAVORITE MALE DANCER
  –  KIKI from KSTAR
FAVORITE FEMALE DANCER
  –  DEANNA PARISI from SKAF

 

2015 UDO Winners

NATIONAL STREET DANCE CHAMPIONSHIPS

RESULTS

CREWS  –  OVER 18
1
ST    BOSS
2
ND  TENACITY DC
3
RD  A2D OPEN

CREWS  –  UNDER 18
1
ST     A2D VARSITY
2
ND   BKODE VARSITY
3
RD   SCAPEIZM

CREWS  –  UNDER 14
1
ST    BABYSTEPS JUNIOR
2
ND  TDC JUNIORS
3
RD  R&R RASCALZ

SOLOS-  OVER 18
1
ST    DEMI SORONO
2
ND  NAK ASSA
3
RD  JUSTIN CHERRET

SOLOS-  UNDER 18
1
ST    ALEXANDRA DODGE
2
ND  ELIZABETH ANDRADE
3
RD  MARK SGALATA

SOLOS-  UNDER 14
1
ST    KALEECE HARROP TOA-TOA
2ND  JARYD BENNETT
3RD  CHRISTIAN KAPRALOS

DUOS-  OVER 18
1
ST    MUTE CREW – NAK ASSA & VLADIMIRE  AKHCHIN

DUOS-  UNDER 18
1ST    DFX MOBSQUAD – ANTHONY PRIBANIC & RAYMOND BORG
2ND  ORIGINALITY – NORTON McDOUGALL & SHANNON McDOUGALL

DUOS-  UNDER 14
1ST    DANCER’S EDGE – COLEMAN SHOOK & ENGEL KAMARA
2ND  D-WORKS CREW – KIRAH ZIETSMAN & ZOE SMITH
3RD  R & R – YASMIN TOA-TOA & KALEECE HARROP TOA-TOA

AWARDS

BEST PRESENTATION  –  MDXplosive
MOST ENTERTAINING 
Middle Of Nowhere
MOST INSPIRATIONAL
  –  ICE-1
FAVORITE MALE DANCER
  –  Alex Urbanos
FAVORITE FEMALE DANCER
  –  Cierra Shook
WILD CARD # 1
  –  Mute Crew
WILD CARD # 2
  –  Lil’ Flavas